W tym wpisie przedstawimy Ci kluczowe zasada CIT-u Estońskiego. Jest to kolejna propozycja rządu odnośnie zmian w podatkach. Jeśli interesuje Cię ten temat przeczytaj proszę ten artykuł do końca CIT estoński – kto może z z niego skorzystać ?
Po pierwsze musisz wiedzieć, że CIT estoński to rozwiązanie dużo bardziej złożone niż ten sam podatek, jaki płacą przedsiębiorcy w Estonii. Podatki te mają ze sobą nie wiele wspólnego. W Polsce przepisy o CIT estońskim mają wejść w życie już w 2022. Co do zasady podatek ten będzie miał dwa warianty, z których będzie mógł korzystać przedsiębiorca. – Opiszemy je szczegółowo w kolejnych artykułach. Na razie ujmijmy rzecz w skrócie. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić firmy do ponoszenia większych nakładów na inwestycje. Po drugie specjalny fundusz inwestycyjny ma stać się alternatywą dla finansowania inwestycji długiem
- Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych
- Specjalny fundusz inwestycyjny
Kto będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania ?
Przede wszystkim jest to rozwiązanie przewidziane dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z wariantów CIT-u estońskiego będą mogły skorzystać tylko i wyłącznie spółki kapitałowe. Ponadto spółka musi być rezydentem Rzeczpospolitej Polskiej. Właścicielem takiej spółki może być wyłącznie osoba fizyczna. Spółka musi zatrudniać na etacie minimum trzech pracowników. Przychody z działalności finansowej nie mogą przekroczyć 50% . Co ważne spółka nie może przekroczyć 100 milionów złotych przychodu z działalności. Te 100 milionów liczymy oczywiście razem z VAT. Co więcej spółka nie może być powiązana z innymi podmiotami
W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania artykułu o VAT należnym i naliczonym
CIT estoński – kto może z z niego skorzystać ? – wyłączenia
Po pierwsze z nowego rozwiązania nie będą mogły skorzystać spółki powstałe z połączenia lub podziału innych podmiotów. Ma to zapobiegać sytuacji w, której spółka poddawana jest restrukturyzacji, po to by nie płacić podatku. W takim przypadku podmioty te są obcięte okresem karencji. Karencja trwa od roku podatkowego, w którym dokonano restrukturyzacji oraz rok następny. Co ważne z nowego prawa nie może skorzystać także spółka, która jako wkład wniosły kapitał pozostały po likwidacji innego podmiotu. Tutaj również mamy okres karencji.
Z nowego rozwiązania nie będą mogły skorzystać firmy, które prowadzą działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. To dlatego, że korzystają już z innych przywilejów. Naturalnie spółka nie może być w procesie upadłości czy likwidacji.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork