CIT estoński - kto może z z niego skorzystać ?

W tym wpisie przedstawimy Ci kluczowe zasada CIT-u Estońskiego. Jest to kolejna propozycja rządu odnośnie zmian w podatkach. Jeśli interesuje Cię ten temat przeczytaj proszę ten artykuł do końca CIT estoński – kto może z z niego skorzystać ?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że CIT estoński to rozwiązanie dużo bardziej złożone niż ten sam podatek, jaki płacą przedsiębiorcy w Estonii. Podatki te mają ze sobą nie wiele wspólnego. W Polsce przepisy o CIT estońskim mają wejść w życie już w 2022. Co do zasady podatek ten będzie miał dwa warianty, z których będzie mógł korzystać przedsiębiorca. – Opiszemy je szczegółowo w kolejnych artykułach. Na razie ujmijmy rzecz w skrócie. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić firmy do ponoszenia większych nakładów na inwestycje. Po drugie specjalny fundusz inwestycyjny ma stać się alternatywą dla finansowania inwestycji długiem

  1. Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych
  2. Specjalny fundusz inwestycyjny

Kto będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania ?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie przewidziane dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z wariantów CIT-u estońskiego będą mogły skorzystać tylko i wyłącznie spółki kapitałowe. Ponadto spółka musi być rezydentem Rzeczpospolitej Polskiej. Właścicielem takiej spółki może być wyłącznie osoba fizyczna. Spółka musi zatrudniać na etacie minimum trzech pracowników. Przychody z działalności finansowej nie mogą przekroczyć 50% . Co ważne spółka nie może przekroczyć 100 milionów złotych przychodu z działalności. Te 100 milionów liczymy oczywiście razem z VAT. Co więcej spółka nie może być powiązana z innymi podmiotami

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania artykułu o VAT należnym i naliczonym

CIT estoński – kto może z z niego skorzystać ? – wyłączenia

Po pierwsze z nowego rozwiązania nie będą mogły skorzystać spółki powstałe z połączenia lub podziału innych podmiotów. Ma to zapobiegać sytuacji w, której spółka poddawana jest restrukturyzacji, po to by nie płacić podatku. W takim przypadku podmioty te są obcięte okresem karencji. Karencja trwa od roku podatkowego, w którym dokonano restrukturyzacji oraz rok następny. Co ważne z nowego prawa nie może skorzystać także spółka, która jako wkład wniosły kapitał pozostały po likwidacji innego podmiotu. Tutaj również mamy okres karencji.

Czytaj  CIT-ST – jak wypełnić?

Z nowego rozwiązania nie będą mogły skorzystać firmy, które prowadzą działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. To dlatego, że korzystają już z innych przywilejów. Naturalnie spółka nie może być w procesie upadłości czy likwidacji.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czynny żal – sposób na uniknięcie konsekwencji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *