Globalizacja świata oraz przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że coraz więcej polskich przedsiębiorców korzysta z usług zagranicznych dostawców. Jak rozliczyć import usług nievatowców? Czy podatnicy zwolnieni z VAT muszą zastosować inne zasady rozliczania, jeśli importują usługi? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Metoda kasowa — jak rozliczyć podatek VAT?
Czym jest import usług?
Za import usług traktuje się zakup od zagranicznego kontrahenta, który nie prowadzi działalności, ani także nie mieszka w Polsce. Tutaj przyjmuje się także, że nabywca mieszka oraz prowadzi działalność na terytorium Polski. Aby uznać coś za import usług, muszą zostać spełnione oba wymienione wyżej warunki. W przypadku, gdy zagraniczny kontrahent prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski, oznacza to, że podlega rejestracji i nie można powiedzieć tutaj o imporcie usług.
Jak rozliczyć import usług nievatowców? – Import usług a opodatkowanie
Ustawa o VAT mówi, że importem usług jest świadczenie usług z tytułu wykonania, gdzie podatnikiem jest usługobiorca, czyli nabywca usługi. Nabywca importującej usługi ma obowiązek, aby go opodatkować. A zatem, jeśli dokona się zakupu od zagranicznego kontrahenta, należy naliczyć podatek VAT od wartości dokonanej transakcji, a następnie opłacić go w urzędzie skarbowym. Jeżeli wystawiono fakturę w innej walucie niż polski złoty, trzeba ją przeliczyć na polska walutę. Trzeba tutaj zastosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wystawienia faktury lub powstania obowiązku podatkowego. Przeliczenie należy wykonać na pierwszej operacji, która miała miejsce.
Dla wyjaśnienia: Obowiązek podatkowy podczas importu usług powstaje w dniu wykonania usługi bądź w dniu zapłaty całości lub części należności. Usługi ciągłe, dla których ustalono termin zapłaty traktuje się jako wykonaną w danej części wraz z upływem czasu, dla którego określono płatność.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Nievatowiec a podatek VAT
Pomimo zwolnienia z VAT, nievatowiec musi opodatkować transakcję importu usług. W tym wypadku nie ma to znaczenia, czy posiada się zwolnienie z VAT, czy też nie. Taka czynność jest opodatkowana. Z kolei opłacony przez nievatowca podatek VAT z tytułu importu usług można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork