Co zawiera biznesplan ?

Co zawiera dobry biznesplan ?Każdy plan biznesowy powinien być starannie skonstruowany i dobrze przemyślany. Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, plan biznesowy jest związany z dokładnym rozważeniem i zaplanowaniem działań, które zamierzasz podjąć w celu rozwoju swojej firmy. Struktura planu biznesowego w dużej mierze zależy od wielkości firmy oraz celu, dla którego jest przygotowywany. Warto poznać jego składniki już na wczesnym etapie prowadzenia działalności lub nawet przed jej rozpoczęciem. Istotne jest, aby przez cały okres prowadzenia firmy nie tracić ogólnego zarysu i wizji. Bez wątpienia brak planu biznesowego stanowi łatwą drogę do niepowodzenia w biznesie. Popieramy tę opinię. Dlatego też pytanie brzmi: jak właściwie przygotować się do prowadzenia własnej działalności? Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie plan biznesowy!

Założenie własnej firmy to nie tylko rejestracja działalności. Sukces wymaga połączenia pomysłu z planowaniem, strategią i realizacją:

 • Pomysł to koncepcja tego, czym zamierzasz zajmować się w ramach swojej działalności.
 • Planowanie polega na określeniu kroków, które musisz podjąć, aby rozpocząć realizację swojego pomysłu.
 • Strategia polega na ustaleniu, czego potrzebujesz, aby osiągnąć swoje cele i jak to osiągniesz.
 • Realizacja to wykonanie konkretnych działań zgodnie z harmonogramem.

Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jakie elementy powinien zawierać typowy plan biznesowy.

Co zawiera biznesplan ?

Cechy udanego planu biznesowego:

Pamiętaj, żeby twój plan biznesowy wyróżniał się takimi cechami jak:

 • Celowość – Twój cel biznesowy powinien być jasno określony, pomagając ci w zbieraniu danych i wyciąganiu odpowiednich wniosków.
 • Przejrzystość – Twój plan biznesowy powinien klarownie opisywać główne założenia biznesowe, zawierając konkretne informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanego przedsięwzięcia.
 • Kompleksowość – Staraj się gromadzić jak najwięcej przydatnych informacji do analizy biznesowej, takie jak charakterystyka konkurencji na rynku, grupa potencjalnych klientów, koszty inwestycji czy koszty prowadzenia firmy.
 • Wiarygodność – Wartość informacji w planie biznesowym można zwiększyć, opierając się na rzeczywistych danych, takich jak rejestracje, statystyki lub badania rynkowe. Unikaj podawania informacji bez pokrycia.
 • Elastyczność – Twój plan biznesowy powinien uwzględniać możliwość zmiany założeń i dostosowywania się do aktualnej sytuacji na rynku.
Czytaj  Dostawco zwiększ swoją widoczność !

Przy uwzględnieniu tych cech masz szansę stworzyć plan biznesowy oparty na realistycznych założeniach.

Struktura planu biznesowego – jego elementy:

 • Spis treści
 • Streszczenie
 • Historia firmy / Charakterystyka firmy
 • Charakterystyka produktów i usług
 • Analiza otoczenia firmy
 • Marketing i sprzedaż
 • Analiza finansowa

Jeśli planujesz założyć firmę lub zmienić jej lokalizację, możesz teraz to zrobić poprzez Coworking Rynek 28, Wirtualne biuro Kraków, Wirtualne biuro Poznań.

Sprawdź naszą ofertę! Oferta.

Struktura – charakterystyka firmy:

To podstawowe informacje o Twojej firmie, które powinieneś przedstawić w sposób zwięzły, ale czytelny. W charakterystyce firmy warto uwzględnić:

 • Twój życiorys zawodowy, w tym wykształcenie, doświadczenie zawodowe i inne kwalifikacje.
 • Lokalizację i obszar działania Twojej firmy.
 • Numer telefonu i adres korespondencyjny.
 • Rodzaj działalności, np. handel, produkcja, usługi.
 • Przedmiot i zakres tej działalności.
 • Formę prawną Twojej firmy.

Struktura – charakterystyka produktów i usług:

W tej części swojego planu biznesowego powinieneś opisać, co zamierzasz oferować. Skup się na niezbędnych informacjach, takich jak:

 • Rodzaj oferowanego produktu/usługi.
 • Jego nazwa.
 • Cena produktu/usługi.
 • Koszty produkcji.
 • Konkurencja.
 • Główne cechy i zalety produktu/usługi.

Co zawiera biznesplan ? – Analiza otoczenia:

Ta sekcja obejmuje zarówno otoczenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne Twojej firmy. Ogólnie rzecz biorąc, w kontekście otoczenia zewnętrznego plan biznesowy powinien zawierać:

 • Pozycję Twojej firmy na rynku.
 • Grupę potencjalnych klientów.
 • Konkurencję na rynku.
 • Możliwość pojawienia się nowych konkurentów.
 • Porównanie cen produktów/usług z cenami konkurencyjnych firm.
 • Wyróżniające cechy Twojej firmy na tle konkurencji.

W przypadku otoczenia wewnętrznego zaleca się opisanie aspekt

Czy warto mieć biznesplan

warto posiadać biznesplan, zwłaszcza jeśli planujesz założyć nową firmę lub rozwijać istniejący biznes. Biznesplan to dokument, który pomaga zrozumieć, ocenić i przewidzieć różne aspekty działalności przedsiębiorstwa. Oto kilka powodów, dlaczego warto posiadać biznesplan:

 1. Wyraża Twoją wizję: Biznesplan pomaga wyrazić Twoją wizję i cele biznesowe. Pomaga sprecyzować, co chcesz osiągnąć i jak zamierzasz to zrobić.
 2. Planowanie działalności: Biznesplan pomaga w planowaniu operacyjnym. Pozwala na ustalenie, jakie kroki trzeba podjąć, aby osiągnąć cele i jakie zasoby będą potrzebne.
 3. Zdobywanie finansowania: W przypadku, gdy potrzebujesz finansowania lub inwestorów, biznesplan jest niezbędny. To dokument, który pozwala pokazać potencjalnym inwestorom, jak zamierzasz zarabiać pieniądze i jakie są perspektywy zwrotu inwestycji.
 4. Ocena ryzyka: Biznesplan pomaga zidentyfikować potencjalne zagrożenia i ryzyka związane z działalnością. Dzięki temu można opracować strategie zarządzania ryzykiem.
 5. Zarządzanie: Biznesplan jest użyteczny jako narzędzie zarządzania. Pozwala na monitorowanie postępów w osiąganiu celów i dostosowywanie strategii w razie potrzeby.
Czytaj  Czy faktura wystawiana z góry może być zaliczkowa?

I co jeszcze ?

 1. Plan marketingowy: Biznesplan zawiera zazwyczaj plan marketingowy, który opisuje, jak zamierzasz dotrzeć do swojej grupy docelowej i jak promować swoje produkty lub usługi.
 2. Długoterminowa strategia: Pomaga określić długoterminową strategię i cele firmy, co jest kluczowe dla jej trwałego sukcesu.
 3. Ułatwia komunikację: Biznesplan może być narzędziem do komunikacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i innymi zainteresowanymi stronami. Pomaga wszystkim zrozumieć cele i kierunek działania firmy.
 4. Pomoc przy podejmowaniu decyzji: Biznesplan może służyć jako punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji strategicznych. Pozwala na ocenę, czy dana decyzja jest zgodna z ogólną strategią firmy.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie rodzaje działalności wymagają pozwolenia?

Podsumowując, biznesplan jest ważnym narzędziem dla każdego przedsiębiorcy lub właściciela firmy. Pomaga w planowaniu, zarządzaniu, pozyskiwaniu finansowania i osiąganiu sukcesu biznesowego. Dlatego warto poświęcić czas i wysiłek na jego przygotowanie.

Czytaj też Polacy nie chcą być zmęczeni

Co zawiera biznesplan ?

Biznesplan samemu czy prosić o pomoc ?

Przygotowanie biznesplanu można zlecić różnym profesjonalistom lub firmom w zależności od Twoich potrzeb, budżetu i poziomu zaawansowania projektu. Oto kilka opcji, które warto rozważyć:

 1. Konsultant ds. Biznesu: Skorzystanie z usług doświadczonego konsultanta ds. biznesu może być dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w przygotowywaniu biznesplanów. Konsultant może pomóc w zbieraniu danych, analizie rynku i tworzeniu spersonalizowanego planu biznesowego.
 2. Firmy doradcze: Istnieją firmy specjalizujące się w przygotowywaniu biznesplanów. Mogą one zapewnić profesjonalną pomoc w opracowaniu kompleksowego i profesjonalnego dokumentu biznesowego.

Kto może Ci pomóc ?

 1. Księgowi lub doradcy finansowi: Jeśli głównym celem Twojego biznesplanu jest uzyskanie finansowania, może warto skonsultować się z księgowym lub doradcą finansowym. Pomogą oni w przygotowaniu analizy finansowej i wskaźników, które są istotne dla inwestorów lub kredytodawców.
 2. Programy do tworzenia biznesplanów: Istnieją także specjalne programy komputerowe i narzędzia online, które mogą pomóc w przygotowaniu biznesplanu. Przykłady to LivePlan, Bizplan, Enloop i wiele innych. Te narzędzia oferują szablony i kroki do tworzenia biznesplanu.
Czytaj  Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Co zawiera dobry biznesplan ? –

Jak się tego nauczyć ?

 1. Szkolenia i kursy: Jeśli masz czas i chęci, możesz rozważyć udział w kursach lub szkoleniach z zakresu tworzenia biznesplanów. To może pomóc Ci zrozumieć proces i samodzielnie przygotować plan.
 2. Uniwersytety i instytuty badawcze: W niektórych przypadkach możesz skonsultować się z uniwersytetami lub instytutami badawczymi, które oferują wsparcie dla przedsiębiorców. Studenci lub naukowcy mogą pomóc w przygotowaniu biznesplanu.
 3. Sieci przedsiębiorców: W niektórych regionach istnieją sieci przedsiębiorców lub organizacje wspierające start-upy, które oferują wsparcie w przygotowywaniu biznesplanów. To może być opcja, jeśli szukasz bezpłatnego lub niskokosztowego wsparcia.

Przy wyborze odpowiedniego źródła pomocy zwróć uwagę na ich doświadczenie w Twojej branży, referencje od innych klientów oraz koszty usług. Niezależnie od tego, komu zlecisz przygotowanie biznesplanu, ważne jest, abyście mieli jasne cele i oczekiwania oraz abyście współpracowali w celu stworzenia spersonalizowanego i skutecznego planu biznesowego.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kogo dotyczy wysługa lat ?
w środku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *