Jeśli w danej firmie jeden z pracowników poważnie zachorował, wziął urlop macierzyński, rodzicielski lub z innego powodu występuje czasowa niemożność pracy, pracodawca ma prawo zawrzeć umowę na zastępstwo. Dzięki temu zachowana będzie ciągłość pracy. I taką umowę uznaje się za podtyp umowy o pracę na czas określony. Jakie prawa w tej sytuacji ma pracownik? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Umowa na zastępstwo — jakie prawa ma pracownik.
Przeczytaj o: Ryzyko zawodowe — jak je określić?
Umowa na zastępstwo – podstawowe informacje
Osoba, która będzie zastępowała innego pracownika, powinna być zatrudniona na tym samym stanowisku jak pracownik, którego będzie zastępowała. Pracodawca powinien określić w umowie czas jej trwania, ale nie może być krótszy niż przewidywalna nieobecność pracownika. Jeśli pojawi się sytuacja, że nieobecność pracownika wydłuży się, to pracodawca z pracownikiem zatrudnionym na zastępstwo ma prawo, aby zawrzeć raz jeszcze taką umowę. Istnieje limit, na jaki czas lub ile umów na zastępstwo może podpisać pracodawca. Ten limit podpisanych umów wynosi 3 razy lub maksymalny okres trwania to 33 miesiące. Dodatkowo warto wspomnieć tutaj o wynagrodzeniu jakie będzie otrzymywał zastępujący pracownik. Musi być taką samą wypłatą, jaką otrzymywała osoba, która jest na zwolnieniu. Nie może być ono niższe.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Umowa na zastępstwo — jakie prawa ma pracownik
Umowa na zastępstwo uprawnia do takich samych rzeczy jak umowa o pracę. Oznacza to, że osoba przyjęta na umowę na zastępstwo ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. W razie choroby może udać się na zwolnienie lekarskie. Jeśli zatrudnioną osobą jest kobieta, która w trakcie pracy zajdzie w ciąże ma prawo i jeśli wymaga tego sytuacja udać się na zwolnienie lekarskie.
Oprócz tego, okres wypowiedzenia również wygląda tak samo, czyli wynosi:
- 2 tygodnie, jeśli pracownik pracuje krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeśli pracownik pracuje co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeśli pracownik pracuje co najmniej 3 lata.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork