Podczas wypełniania oraz składania rocznego zeznania podatkowego, bardzo często dochodzi do pomyłek lub nieuzupełnienia któreś z rubryk. W takiej sytuacji, zazwyczaj urząd skarbowy skontaktuje się z osobą i poprosi o poprawienie deklaracji. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Typowe błedy popełniane przez podatników.
Przeczytaj o: Najczęstsze błędy płatników w dokumentach ZUS
Typowe błędy popełniane przez podatników
- Najczęstszym błędem popełnianym przez podatników są błędy obliczeniowe. Dotyczą one działań matematycznych oraz rachunkowych, tzn. nie zaokrągla się (lub robione w zły sposób) podstawy obliczenia podatku, a także kwoty do zapłaty.
- Kolejnym stosunkowo popularnym błędem jest brak podpisu na deklaracji podatkowej. Niestety deklaracja bez podpisu nie jest ważna. Traktuje się to jako błąd formalny, który trzeba naprawić. Deklaracja tylko bez podpisu nie jest ważnym dokumentem.
- Podobnym błędem jest nie uzupełnienie wszystkich potrzebnych pól w zeznaniu rocznym. Trzeba pamiętać o wpisaniu numeru PESEL, numeru NIP (jeśli posiadasz).
- Wspólnego rozliczenia z małżonkiem nie można zrobić, jeśli jedna ze stoi opodatkowana jest podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Innym błędem jest sytuacja, gdy jeden z małżonków opodatkowany jest ryczałtem oraz podatkiem według skali, a druga strona podatkiem według skali. Nie można połączyć przychodów opodatkowanych według sakli i dokonać wspólnego rozliczenia.
- Przychody, które są zwolnione z opodatkowania, nie trzeba ich wykazywać w rocznym zeznaniu. Nie ma tutaj znaczenia czy uzyskano inne przychody, które są opodatkowane.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
- W przypadku, gdy osoba nieprowadząca działalności, która w poprzednim roku podatkowym nie zarobiła żadnych pieniędzy bądź uzyskała przychody, których nie obejmuje opodatkowanie, nie ma obowiązku, aby złożyć roczne zeznanie podatkowe.
- Ulga dla krwiodawców dotyczy osób oddających krew oraz osocze. Oddanie 1 litra krwi przekłada się na odliczeniu w wysokości 130 zł od dochodu. Jeśli oddaje się inne składniki, należy sprawdzić kwotę odliczenia.
Pamiętaj, jeśli rozliczenie podatku jest dla Ciebie zbyt problematyczne skorzystaj z programu o rozliczaniu podatku lub udaj się do księgowej.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork