Bardzo często podczas podpisywania umowy, znajduje się w niej zapis o zakazie konkurencji lub może się zdarzyć, że podpisuje się osobną umowę mówiącą o tym. Nie ma w tym nic złego i jest to zrozumiałe, jednakże pracodawca może póżniej postąpić niezgodnie z prawem. Na czym ono polega? Czy można otrzymać wynagrodzenie za zakaz konkurencji? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę bez okresu próbnego?
Zakaz konkurencji
Sam zakaz konkurencji jest dosyć normalna sprawą. To dosyć oczywiste, że będąc zatrudnionym w jednej firmie nie sprzedaje się towarów lub świadczy usługi dla innej firmy. Nie ma tu znaczenia rodzaj podpisanej umowy. Dotyczy to umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło oraz innych. Tak samo nie ma znaczenia, czy pracuje się w firmie, gdzie klientami są osoby prywatne czy też inne firmy.
Rodzaj umowy a inne zobowiązania zatrudniającego
Z kolei rodzaj podpisanej umowy wpływa na zakres zobowiązań pracodawcy (lub zleceniodawcy) w stosunku do pracownika (lub zleceniobiorcy).
W przypadku umowy o pracę, po zakończeniu pracy w danej firmie i popisaniu zapisów o zakazie konkurencji, przez okres obowiązywania tego okresu pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 25% miesięcznego wynagrodzenia. Może ono zostać wypłacone jednorazowo, w przemnożeniu kwoty rekompensaty za liczbę miesięcy objętych zakazem konkurencji. Innym sposobem jest otrzymywanie wypłaty w ratach. Jeśli w podpisanej umowie znalazł się zapis, że pracownik po ustaniu stosunku pracy nie otrzyma wynagrodzenia za zakaz konkurencji jest on nieważny. Nie można tego wykluczyć i jest to niezgodne z prawem.
Jeżeli chodzi o inne umowy, czyli umowę zlecenia, o dzieło, agencyjna, obowiązuje pełna swoboda. Tym samym pracodawca może umieścić zapis, że za okres zakazu konkurencji nie będzie wypłacał odszkodowania. Z tego powodu warto mieć to na uwadze podpisując umowę, ponieważ jeśli jesteś specjalistą w swej dziedzinie, możesz wnioskować o usunięcie zakazu konkurencji.
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji – Kiedy negocjować warunki zakazu konkurencji?
Sytuacja, kiedy wręcz trzeba negocjować warunki zakazu konkurencji jest, gdy zakaz ma trwać zbyt długo. W przypadku unikanych specjalności wiąże się to z dużym ryzykiem, aby znaleźć inne zatrudnienie. Jeśli byłeś wyszkolonym i posiadającym doświadczenie krupierem w kasynie, to podpisywanie zakazu konkurencji na dwa lata stanowi problem. Ponieważ przez ten okres nie będziesz mógł znaleźć zatrudnienia w innym kasynie, a przejść na inną profesję. Z tego powodu warto wynegocjować skrócenie tego okresu.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork