Pracowanie w niedzielę lub ustawowe dni wolne od pracy jest dosyć częstym zjawiskiem, szczególnie w niektórych branżach. Pracownik za pracę w którymś w wymienionych wyżej dni, powinien otrzymać odpowiednią rekompensatę. Może to być dodatkowe wynagrodzenie lub możliwość odebrania wolnego dnia. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedzielę oraz święta.
Przeczytaj o: Czy można zawrzeć umowę zlecenia na jeden dzień?
Praca w niedzielę i święta – Kiedy jest dozwolona?
Przepisy kodeksu pracy informują, że praca w niedzielę lub w święta jest możliwa tylko w określonych sytuacjach. A zatem jest to możliwe podczas wykonywania pracy:
- świadczonej w piątki, soboty, niedziele oraz święta,
- w transporcie lub komunikacji,
- zmianowej,
- podczas niezbędnych remontów,
- w rolnictwie i hodowli,
- w zakładowych strażach pożarnych oraz w zakładowych służbach ratowniczych,
- koniecznej ze względu na użyteczność społeczną i ich codzienne potrzeby (np. w gastronomii),
- podczas prowadzenia akcji ratowniczej chroniącej życie lub zdrowie lub chroniącej mienie bądź środowisko, a także w celu usunięcia awarii.
Jaka jest rekompensata za pracę w niedzielę?
Jedną z formy rekompensaty dla pracownika pracującego w niedzielę jest udzielenie dnia wolnego, który wypadnie w ciągu 6 dni następujących lub wyprzedzających przepracowany dzień. W sytuacji, gdy w danym przedziale czasowym nie może dojść do tej sytuacji, dzień wolny powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego. Jednakże, gdy nie ma możliwości odebrania dnia wolnego, to pracownik musi otrzymać dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Dodatek wynosi 100% i doliczany jest do każdej godziny.
Co w sytuacji pracowania w niedzielę tylko przez kilka godzin?
Nie ma znaczenia ilość przepracowanych godzin, aby dostać cały wolny dzień. Można zatem pracować przez godzinę lub przez 4. Dzień wolny otrzymuje się cały.
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedzielę oraz święta – Jaka jest rekompensata za pracę w święta?
Rekompensata za pracę w święta wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku pracy w niedzielę. Jedyną różnicą jest fakt, że należy otrzymać wolny dzień do końca okresu rozliczeniowego (więc nie musi to być w przedziale 6 dni poprzedzających lub następujących po dniu pracy).
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork