Jedną z metod rozwiązania stosunku pracy jest wypowiedzenie umowy poprzez pracodawcę. Jednakże w takiej sytuacji, trzeba pamiętać o zachowaniu wszystkich procedur. W innym wypadku, pracownik może napisać odwołanie do sądu pracy. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy rozwiązanie umowy nastąpiło w nieuzasadniony sposób naruszając tym samym przepisy prawa. Co można zrobić w nieuzasadnionym wypowiedzeniu umowy o pracę? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Kiedy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika?
Co można zrobić w nieuzasadnionym wypowiedzeniu umowy o pracę? – Odwołanie do sądu pracy
Jak wiadomo wypowiedzenie umowy o pracę może z zachowaniem okresu wypowiedzenia zrobić zarówno pracodawca jak i pracownik. Jednakże to pracodawca ma obowiązek, aby w wypowiedzeniu zawrzeć zapis, że pracownik ma prawo złożyć odwołanie w sądzie pracy. W przypadku umowy na czas określony należy podać również powód jej rozwiązania. Czas na wniesienie wniosku do sądu pracy odwołania to 21 dni od momentu otrzymania wypowiedzenia o pracę.
Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?
Istnieją zapisy w kodeksie pracy, które regulują kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. A zatem nie jest to możliwe gdy pracownik:
- jest w ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego,
- przebywa na urlopie lub na innej usprawiedliwionej nieobecności pracy (w sytuacji, gdy nie minął okres pozwalający na rozwiązanie umowy o pracę bez jej wypowiedzenia),
- do osiągnięcia wieku emerytalnego ma nie więcej niż 4 lata oraz jeśli okres zatrudnienia umożliwia uzyskanie prawa do emerytury,
- jest chronionym działaczem związkowym.
Ponadto wypowiedzenie umowy o pracę jest niezgodne z prawem, gdy:
- narusza przepisy o wypowiedzeniu umowy dotyczące terminu wypowiedzenia umowy, zakazów wypowiedzenia, ominięcia konsultacji ze związkiem zawodowym, niepoinformowanie pracownika w terminie odwołania do sądu,
- rozwiązanie umowy nastąpiło bez powodu uzasadnienia (dotyczy to umów na czas nieokreślony).
Odwołanie do sądu pracy
Jedną z możliwości jaką może zrobić pracownik jest już wspomniane wcześniej, napisanie odwołania do sądu pracy, co może zakończyć się przyznaniem odszkodowania lub nakazem przywrócenia do pracy na tych samych warunkach oraz tym samym stanowisku pracy. Jednakże w takiej sytuacji sąd musi zbadać, czy wypowiedzenie umowy o pracę naruszyło przepisy.
Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę
Wysokość odszkodowania reguluje kodeks pracy i tym samym jego wysokość jest równa kwocie otrzymywanej wypłaty. Kwota odszkodowania może obejmować należność za pracę od 2 tygodni do 3 miesięcy. Niestety nie ma możliwości, aby otrzymać odszkodowanie znacznie przekraczające tę kwotę.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork