Faktura jest dokumentem, który informuje o dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi. Istnieją także inne dokumenty, które traktuje się na równi z fakturą. W przypadku innych dokumentów ważne będzie w przypadku czynnego podatnika VAT ustalenie, czy umożliwi mu odliczenie VAT. Z kolei dla podatnika, który nie odlicza podatku, będzie również ważna, ponieważ może ją zaksięgować w kosztach. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę?

Przeczytaj o: Zasady wystawiania faktury korygującej przez sprzedawcę

Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę jak założyć działalność

Podstawowe wiadomości o fakturze

Fakturę wystawia zarówno czynny podatnik VAT, jak i ten zwolniony. Czynny podatnik wystawia fakturę VAT, a zwolniony fakturę. Największa różnica jaka występuje pomiędzy wymienionymi wyżej fakturami, to jakie informacje się na nich znajdują. Ustawa o podatku VAT reguluje wszystko. Zawiera również przepisy, które informują w jakiej sytuacji oraz jaki dokument traktuje się jako fakturę.

Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę?

Istnieją zapisy regulujące wystawianie faktur. Jest to rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur i wskazuje sytuacje, który dokument może by traktowany jako faktura. Jednym z możliwych przykładów jest sytuacja, gdy podatnik przejeżdża autostradą płatną lub wykonuje przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km. To wystawiony w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, traktuje się jak fakturę. Ten dokument powinien zawierać informacje:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika (czyli wystawcy biletu),
  • numer, za pomocą którego podatnik (czyli wystawca biletu) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.
Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę jak założyć działalność

Paragon fiskalny jako faktura uproszczona

Innym rodzajem dokumentu, który może zostać uznany za fakturę jest paragon fiskalny, którego wysokość udzielonej zapłaty jest równa lub niższa od 450 zł (100 euro). A konkretniej nazywa się to fakturą uproszczoną i tym samym nie ma konieczności wystawienia do niego normalnej faktury. W tym przypadku nie ma konieczności umieszczania pełnych danych. Jednakże musi się tam znaleźć NIP nabywcy.

Czytaj  Ważne terminy podatkowe 2022 — kiedy zapłacić VAT, PIT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zgubiona faktura i otrzymanie duplikatu — jak zaksięgować koszt?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *