Zarówno zaliczka jak i zadatek są wypłacane m.in. na poczet wykonania danej umowy. W sytuacji, gdy umowę zrealizuje się prawidłowo, to zaliczkę lub zadatek wlicza się do końcowego wynagrodzenia. Czym się różnią zaliczka i zadatek oraz co wybrać? Jakie są między nimi różnice? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Zaliczka — najważniejsze informacje
Choć o zaliczce wielokrotnie wspomina Kodeks cywilny, to nie ma ten termin jednoznacznej definicji prawnej. Zaliczkę traktuje się jako poczet za wykonaną usługę lub wypłaty. Jeżeli dojdzie do zapłacenia zaliczki i strona nie wywiąże się z umowy, to osoba płacąca zaliczkę ma prawo prosić o jej zwrot. W przypadku wykonania przedmiotu umowy, zaliczkę wlicza się do końcowego wynagrodzenia.
Zadatek – najważniejsze informacje
Dużo konkretniej Kodeks cywilny opisuje czym jest zadatek. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie oraz forma odszkodowania. Ochrania ona obie strony, w zależności od zaistniałej sytuacji. Ważne jest, aby umieścić w umowie zapis o zadatku. W przypadku zrealizowania umowy, podobnie jak w przypadku zaliczki, zadatek wlicza się do końcowej zapłaty.
Zaliczka czy zadatek — czym się różnią i co wybrać?
Zaliczka i zadatek mają cechy różniące je. Przede wszystkim należy wspomnieć, że zaliczkę z powodu braku uregulowania prawnego, traktuje się jako formę nieformalną. Ta różnica najbardziej będzie widoczna w przypadku nie wywiązania się z zadania i rozwiązania umowy. Zadatek zabezpiecza zrealizowanie umowy, ochrania obie strony. W przypadku nie wywiązania się z umowy, wygląda to następująco:
- Umowa nie zostanie zrealizowana z winy zlecającego
Zadatek zwraca się wykonującemu w wysokości dwukrotnej stawki.
Zaliczka zwraca się wykonującemu w wysokości wpłaconej stawki.
- Umowa nie zostanie zrealizowana z winy wykonującego
Zadatek przepada na rzecz zlecającego.
Zaliczkę należy zwrócić zlecającemu.
- Umowa jest rozwiązana za porozumieniem obu stron
Zadatek i zaliczka zwraca się zlecającemu w pełnej wysokości kwoty, jaką się otrzymało.
Trudno jednoznaczenie wskazać, co jest lepszym rozwiązaniem podczas podpisywania umowy. Wszystko zależy od przedmiotu umowy oraz innych spraw. Z tego powodu dobrze jest skorzystać z pomocy prawnej tak, aby mieć pewność, że skonstruowana umowa oraz wybrana forma przedpłaty jest najodpowiedniejsza.
Przeczytaj o: Co to jest WIBOR i jak się go ustala?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork