Podczas skorzystania z pewnej usługi lub kupienia towarów, najczęściej można się spotkać ze stawką 23% podatku VAT na fakturze. Są jednak sytuacje, gdy na fakturze nie widnieje stawka podatku, a zamiast niej pojawia się oznaczenie ZW. Co ono oznacza? Kto wystawia fakturę ze stawką ZW? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Co oznacza stawka ZW na fakturze i kto ją wystawia?
Oznaczenie ZW informuje o tym, że dokonana transakcja jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Na fakturze musi się również znaleźć informacja o podstawie zwolnienia. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tego rodzaju zwolnienia nie muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Aby wystawić taki rodzaj faktury mogą korzystać zarówno ze zwolnienia z VAT podmiotowego lub przedmiotowego.
Zwolnienie podmiotowe obejmuje przedsiębiorców, których sprzedaż nie była większa niż 200 tyś. zł w ubiegłym roku podatkowym. Zwolnienie przedmiotowe jest możliwe podczas wykonywania działalności gospodarczej, która podlega pod takie zwolnienie.
Kto wystawia fakturę ze stawką ZW? – Usługi podlegające pod stawkę ZW
Poniżej wymieniono kilka usług, których wykonywanie umożliwia wystawienie faktury ze stawką ZW. Są to:
- usługi prywatnego nauczania udzielane przez nauczycieli,
- usługi pomocy społecznej,
- lekarze,
- dentyści,
- usługi pielęgniarskie,
- ubezpieczenia,
- pośredniczenie finansowe.
Jest to możliwe także, np. w dostawie własnego towaru rolnego.
Czy faktura 0% i ZW to to samo?
Nie, są to faktury różniące się od siebie. Z faktury 0% może korzystać tylko przedsiębiorca, który zarejestrował się w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT. Jest to zupełnym przeciwieństwem faktur z oznaczeniem ZW. Stawka 0% według Ustawy o VAT jest przeznaczona dla firm zajmujących się eksportem i wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. A zatem te obie faktury mogą wystawiać przez inne podmioty. Sprzedając towaru lub usługi ze stawką 0%, przedsiębiorca musi wykazać taką transakcję w deklaracji VAT. Wynika to z faktu, że taka sprzedaż dalej traktuje się jako opodatkowaną pomimo, iż jej rozlicznie z żaden sposób nie będzie miała konsekwencji w wysokości należnego podatku.
Przeczytaj o: Kiedy nie obowiązuje prawo do odliczenia podatku VAT?
Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork