VAT OSS to nowy rodzaj podatku wprowadzony dla zarówno osób udzielających usługi jak i sprzedawców towarów, których klientami są osoby mieszkające nie w Polsce. Chodzi tu o inne kraje Unii Europejskiej. VAT OSS wprowadza duże uproszczenie dla sprzedawców oraz ułatwia całościowe uregulowanie rzeczy z podatkiem. Dzięki temu nie muszą się rejestrować jako podatnicy, w każdym kraju swojego klienta. A zatem zamiast kilku rejestracji w celach podatkowych do różnych krajów Unii Europejskiej, wystarczy jednorazowa i to nawet w polskim urzędzie skarbowym. Jak dokładnie zarejestrować się do VAT OSS? Gdzie trzeba to zrobić? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Od kiedy funkcjonuje VAT OSS?
Jest to stosunkowo nowa unijna ustawa (ulepszenie procedury VAT MOSS), która zaczęła obowiązkować od 1 lipca 2020 roku. Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z tej ustawy, musi zarejestrować się tylko w jednym państwie należącym do Unii Europejskiej. Dodatkowo jest zapis konkretyzujący to państwo. A zatem ma to odbyć się w kraju, gdzie przedsiębiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Oznacza to, że polscy podatnicy, zajmujący się wykonaniem usług lub sprzedażą wykraczającą poza Polskę, to właśnie w Polsce muszą zarejestrować się do VAT OSS.
VAT OSS ma swój limit sprzedażowy. Wynosi od 10 tys. euro, dla polaków przeliczane jest na złotówki i wynosi 42 tys. zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym podatku, to zajrzyj do mojego innego artykułu – VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce
Jak i kiedy zarejestrować się do VAT OSS?
Jeśli chcesz rozliczać swoją sprzedaż według procedury VAT OSS potrzebujesz zarejestrować się do odpowiedniego miejsca. Aby to zrobić musisz wypełnić formularz rejestracyjny VIU-R, a następnie wysłać go bądź złożyć do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Zgodnie z zapisami Ustawy o VAT, formularz VIU-R możesz złożyć najpóźniej do 10. dnia miesiąca, który nastąpił po miesiącu, kiedy rozpoczęłaś wykonywanie usług lub sprzedaż rozliczaną przy pomocy VAT OSS.
Rozpoczęcie rozliczania sprzedaży przy pomocy VAT OSS od nowego kwartału
VAT OSS ma pewne zasady od kiedy obowiązuje jako system rozliczania podatku VAT w jakieś firmie. A zatem wchodzi on od pierwszego dnia kwartału, który nastąpił po kwartale złożenia formularza rejestracyjnego. Trzeba tutaj również pamiętać, kiedy powstaje obowiązek złożenia VIU-R.
Przykład wejścia w życie VAT OSS
Podatnik rozpoczął wykonywać usługi lub lub prowadzić sprzedaż poza Polskę w dniu 17 lipca 2021
Do kiedy można złożyć VIU-R? Do 10 sierpnia 2021
Od podatnika będzie obowiązywał VAT OSS? Od kolejnego kwartału, czyli 1 październik 2021
Przeczytaj o: Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork