Polska jest kolejnym europejskim krajem, który wprowadzi Grupę VAT. Jej założeniem jest zarówno uproszczenie rozliczeń, które odbywają się wewnątrz grup podatników oraz występowanie jako jeden podatnik VAT. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT.
Grupa VAT – najważniejsze informacje
Nowe przepisy będą umożliwiały działanie w uporządkowany sposób m. in. konsorcjom. Do tej pory rozliczenia wewnętrzne regulowały interpretacje indywidualne a także orzecznictwo. A zatem istnienie Grup VAT będzie uproszczało obrót wewnątrz Grupy i nastąpi płynność finansowa w kwestii podatku VAT.
Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT – Kto może znajdować się w Grupie VAT?
Każdy podmiot może być członkiem tylko jednej Grupy VAT, a Grupa VAT nie może należeć do innej Grupy VAT. Członkami takiej Grupy mogą być podmioty, spełniające któryś z wymogów. Jest to:
- posiadanie siedziby na terenie Polski,
- nieposiadanie siedziby w Polsce, jeśli prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału, który ma swoją siedzibę w Polsce.
Oprócz tego, Grupa VAT ma składać się z podmiotów, które powiązane są ekonomicznie, finansowo oraz organizacyjnie. Wszystkie muszą być zarejestrowane jako podatnik VAT czynny. Odnośnie wymienionych powyżej powiązań występują konkretne wymogi, które muszą zostać spełnione. Oprócz tego, muszą trwać przez cały czas trwania istnienia Grupy VAT. Z członów Grupy VAT zostanie wybrany jeden reprezentant Grupy. Nie musi on być podmiotem górującym ekonomicznie. Będzie on jej przedstawicielem pod względem ich obowiązków oraz praw. Dodatkowo to przedstawicielstwo będzie się odnosiło do obowiązków prawnopodatkowych z organem podatkowym.
Zalety Grupy VAT
Jedną z podstawowych korzyści Grupy VAT będzie uproszczenie oraz wyjęcie z opodatkowania świadczenia usług oraz dostawy towarów dla podmiotów składających się na tę Grupę. Dodatkowo bardzo dobre może być rozliczanie podatku VAT. Szczególnie, gdy co najmniej jeden podmiot z powodu wysokiej sprzedaży rozlicza VAT należny, a z kolei drugi rozlicza nadwyżki naliczonego VAT. Nie wiadomo jak będzie wyglądała kwestia wystawiania faktur, póki co nie pokazano takich zapisów.
Przeczytaj o: Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi za złe długi?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork