Historia kredytowa osoby ma znaczący wpływ na podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego, hipotecznego lub też innego zobowiązania finansowego w banku bądź w prywatnej instytucji bankowej. Z tego powodu, warto zadbać, aby budować pozytywną historię kredytową i tym samym wiarygodność finansową. W jaki sposób to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Co to jest historia kredytowa?
W momencie zaciągania zobowiązania, Biuro Informacji Kredytowej dostaje wszelkie informacje o nim. Następnie podczas spłaty, na bieżąco odnotowywane są zgłoszenia dotyczące tego, czy płatność nastąpiła terminowo czy też nie. Dotyczy to także umów abonamentowych czy sprzedaży ratalnej. Tym samym, każdy posiadający zobowiązania, gromadzi w swoim BIK pozytywne wpisy lub negatywne.
Co daje dobra historia kredytowa?
Przede wszystkim, te informacje służą, aby ocenić zdolność kredytową konkretnej osoby oraz jej wypłacalność. Dobra historia kredytowa pozwala uzyskać lepsze warunki na kredyt lub pożyczkę. Jeśli osoba w miarę regularnie zaciąga zobowiązania i spłaca je we wskazanym czasie to staje się wiarygodna finansowo.
Jak budować pozytywną historię kredytową?
Tworzenie pozytywnej historii kredytowej jest procesem długotrwałym. Istnieje kilka sposobów, jak to zrobić. Oto one:
- spłacaj terminowo zobowiązania
Choć może wydawać się to dziwne, że parę dni opóźnienia z płatnością rat może “wyrządzić” Ci szkodę, ale tak jest. Każda nieterminowa płatność jest odnotowywana! Z tego powodu płać terminowo zadłużenia i zbieraj pozytywne wpisy.
- kupuj na raty
I opłacaj je terminowo. Każda taka płatność będzie kolejnym znakiem, że traktujesz poważnie swoje zobowiązania.
- korzystaj z ofert produktów finansowych
Każdy wzięty i spłacony kredyt buduje zdolność kredytową. Jeśli nigdy nie brałeś żadnego, trudniej będzie Ci dostać od razu kredyt na mieszkanie.
- unikaj windykacji należności i egzekucji komorniczych
To bardzo ważna sprawa. Jeśli masz problem ze spłatą zobowiązania, to na etapie kontaktowania się z windykatorem, wynegocjuj np. rozłożenie na raty spłaty zadłużenia. Nie unikaj kontaktu z windykatorem, ponieważ to może przynieść niekorzystne konsekwencje w postaci wniesienia sprawy do sądu i postanowienie o egzekucji komorniczej. A odnotowany taki fakt na pewno nie pomoże budować dobrej historii kredytowej.
Przeczytaj o: Jak usunąć swój BIK?
Różnica między windykacją należności a zajęciem komorniczym
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork