Koszty kredytu

Kredyty stają się co raz popularniejsze. Większe inwestycje, np. zakup mieszkania opłacamy zazwyczaj z środków pozyskanych właśnie z kredytu. Przed podpisaniem umowy z bankiem powinieneś dokładnie zapoznać się z jej warunkami i poznać całkowity koszt kredytu. Dla wielu kredytobiorców z pewnością kwestią priorytetową jest to, aby nie przepłacić na zaciąganym zobowiązaniu finansowym. Unikanie przepłacania oznacza w praktyce zadbanie o jak najniższy całkowity koszt kredytu. Na wysokość oprocentowania ma wpływ wiele czynników. Wybierając kredyt i weryfikując oprocentowanie kredytu masz wpływ przede wszystkim na wysokość marży, jako stałego elementu oprocentowania kredytu. To zaś zależy od wielu elementów. Jakich? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Urlop na żądanie – zasady

Elementy składające się na koszt kredytu

Według Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim:

całkowity koszt kredytu – wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, w szczególności:

  1. odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże, jeżeli są znane kredytodawcy oraz
  2. koszty usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń, w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu lub do uzyskania go na oferowanych warunkach

­– z wyjątkiem kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.

Ponadto ostateczny koszt kredytu jest zależny także od rodzaju rat. Raty równe są mniejszym obciążeniem dla zdolności kredytowej. Jednak to raty malejące okazują się tańsze przy ostatecznym rozliczeniu wydatków, jakie poniesiemy w związku z kredytem. Przynoszą największe korzyści przy wcześniejszej spłacie kredytu. Dlatego jeżeli planujesz zwrócić pieniądze przed czasem, powinieneś zdecydować się na ten sposób spłaty.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Subwencja czyli rodzaj wsparcia finansowego
Czytaj  Do czego służy lejek sprzedażowy ?
Koszty kredytu
Koszt kredytu – co się na niego składa?

Analiza kosztów

Odsetki są wynagrodzeniem dla banku za umożliwienie korzystania przez cały okres kredytowania z jego kapitału. Oprocentowanie nominalne odpowiadające za wysokość odsetek nie może być wyższe niż dwukrotność wysokości odsetek ustawowych, czyli sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych. Mówi o tym ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93). Warto zaznaczyć, że banki oferują stałe i zmienne oprocentowanie kredytu. Jeśli podpisujemy umowę na krótszy okres, wówczas będzie ono stałe. Jednak w przypadku wieloletnich zobowiązań banki oferują oprocentowanie zmienne, aby uniknąć strat. 

Prowizja to kolejny składnik kredytu. Jest ona wyrażana w formie procentowej. Może wynosić nawet kilkanaście procent, a jej wysokość zależy od konkretnej oferty przedstawionej przez bank. Są różne sposoby spłacania prowizji – na przykład przy zawarciu umowy albo przy okazji pierwszej wpłaty na konto kredytodawcy. Czasami można także spłacać ją stopniowo wraz z kolejnymi ratami – wszystko zależy od warunków danej umowy, dlatego tak istotne jest, aby dokładnie się z nią zapoznać.

Spłacając raty malejące, każda z nich zawiera taką samą wysokość kapitału. Oznacza to, że kwota kredytu do oddania stopniowo maleje, a tym samym zmniejsza się również wysokość należnych odsetek. Z kolei w przypadku równych rat spłacamy najpierw odsetki, a później kapitał. Dlatego też całkowity koszt zobowiązania będzie wyższy.

Do całkowitej sumy kredytu musisz doliczyć również koszty usług dodatkowych. Są one indywidualne dla każdego banku. Mogą obejmować na przykład opłaty przygotowawcze za sporządzenie dokumentów czy analizę zdolności kredytowej.

Istotnym elementem wpływającym na całkowity koszt kredytu jest również ubezpieczenie kredytu. Choć najczęściej uznaje się je za nieobowiązkowe, to warto pamiętać, że rezygnacja z niego może zwiększyć prowizję lub podwyższyć oprocentowanie. Z racji tego, że ubezpieczenie kredytu stanowi formę zabezpieczenia instytucji finansowej, jest ono ustalane indywidualnie przez poszczególne banki.

Czytaj  Umowa spółki zoo - wszystko co warto wiedzieć

Warte uwagi: Dyrektywa Omnibus wprowadza nowe obowiązki

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Własna działalność – środki z kredytu

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kredyt a pożyczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *