PIT rodzaje

Dla wyjaśnienia czym są podatki lokalne warto, abyś znał podział podatków. W Polsce podatki dzielą się na bezpośrednie, czyli danina publiczna, która stanowi koszt podatnika. Drugą grupę stanowią podatki pośrednie, czyli danina publiczna, która trafia bezpośrednio do budżetu państwa. Co więcej, podatnik nie ponosi tego kosztu. Podatki lokalne należą do podatków bezpośrednich, ponieważ pobiera je bezpośrednio samorządy terytorialne. Zostały one wprowadzona za pomocą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która weszła w życie 1 kwietnia 1985 roku. Są one oczywiście dostosowane do podatków europejskich. W niniejszym artykule przedstawimy różne rodzaje podatków lokalnych.

Zobacz również: Zaliczka na podatek dochodowy

Podatki lokalne – rodzaje

Podatek leśny

Regulowany przez ustawę o podatku leśnym. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają określone w ustawie lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Jednakże, negatywną stroną tego podatku jest fakt, iż jest on podatkiem od posiadania lasu, a nie jego użytkowania. Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku leśnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Grunty zwolnione od podatku leśnego:

  • lasy z drzewostanem w wieku do 40 lat,
  • lasy wpisane indywidualnie do rejestru zabytków,
  • użytki ekologiczne.
Podatek od nieruchomości 

To tzw. podatek majątkowy, którego celem jest nałożenie podatku z tytułu posiadania majątku w postaci nieruchomości. Podstawa opodatkowania zależna jest w głównej mierze od rodzaju opodatkowanej nieruchomości. W odniesieniu do budynków czy gruntów, podstawą opodatkowania jest ich powierzchnia. Ponadto, podstawę opodatkowania stanowi wartość czynszowa. Nie ma ona jednak charakteru jednolitego i zależy m.in. od położenia przedmiotu opodatkowania oraz faktu jego wynajęcia lub wydzierżawienia. Ustawodawca określił stawki podatkowe procentowo. Wynoszą one od 1 do 25% podstawy opodatkowania.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Czytaj  PIT-39 – kogo dotyczy?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Indywidualny Rachunek Podatkowy
Podatek od środków transportowych

Temu podatkowi podlegają środki transportowe wymienione w ustawie, np. pojazdy samochodowe, ciągniki, promy, przyczepy. Wysokość podatku określa minister w drodze rozporządzenia i zależy on w głównej mierze od rodzaju środka transportowego albo masy całkowitej. Z podatku od środków transportowych ustawodawca zwolnił m.in. środki transportowe, które stanowią zapasy mobilizacyjne. Podstawą naliczania i poboru podatku jest ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Podatek rolny

Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych. Od podatku rolnego ustawodawca zwolnił:

  • grunty położone w pasie drogi granicznej,
  • użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych,
  • grunty orne, łąki i pastwiska objęte melioracją – w roku, w którym uprawy zostały zniszczone wskutek robót drenarskich,
  • grunty gospodarstw rolnych powstałe z zagospodarowania nieużytków – na okres 5 lat, licząc od roku następnego po zakończeniu zagospodarowania,
Podatek od spadków i darowizn

Ten podatek obejmuje nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się w kraju i praw majątkowych wykonywanych w kraju, w drodze spadku lub darowizny. Dodatkowo podstawę opodatkowania stanowi równowartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów. Podkreślić należy, że ustawodawca przewidział dla niektórych przekazywań majątku zwolnienie z podatku pod spełnieniem określonych warunków.

Podatki lokalne – co warto o nich wiedzieć?

Zobacz również: Finansowanie działalności gospodarczej

Czy uregulowane podatki lokalne to koszt podatkowy?

Kosztem uzyskania przychodu są wydatki, które przedsiębiorca ponosi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Natomiast ustawa wskazuje wydatki, które nie mogą stanowić kosztu uzyskaniu przychodów. Ponadto nie został w nim wykazany wydatek na niektóre podatki lokalne (podatek od nieruchomości, podatek rolny czy podatek leśny). Z tego powodu, jeśli któryś z wymienionych podatków przedsiębiorca opłacił w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, może stanowić koszt podatkowy.

Czytaj  Czym są zamówienia publiczne ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak zarejestrować podatnika VAT przy pomocy formularza VAT-R?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *