Niestety, niekiedy dochodzi do kradzieży majątku firmowego. Jest to działanie, które w zależności od wysokości kradzieży wpłynie na obniżenie przychodu oraz może pogorszyć sytuację majątkową firmy. Czy kradzież jest kosztem firmowym? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak obniżyć koszty w firmie?

Czy kradzież jest kosztem firmowym jak założyć działalność 

Czy kradzież jest kosztem firmowym?

Na samym początku należy wspomnieć, aby kradzież rozliczyć, przedsiębiorca musiał posiadać dobrze zabezpieczony majątek. Oznacza to, że powinien być zamontowany w firmie monitoring, alarm, zamki w drzwiach powinny być antywłamaniowe, a najcenniejsze rzeczy powinny być schowane w szafie pancernej lub sejfie. Bez takiego zabezpieczenia firmy z pewnością pojawią się problemy z uznaniem kradzieży jako koszt. Jeżeli złodziej mógł się włamać bez problemu, utracenie majątku nie będzie zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Wynika to z faktu, że sam przedsiębiorca umożliwił dokonanie kradzieży.

Co zrobić, aby zaliczyć kradzież do kosztów firmowych?

Na początku należy podkreślić, że przedsiębiorca musi zgłosić policji kradzież majątku firmy. Będzie to także pomocne, ponieważ spiszą oni protokół, który może się później przydać. Oprócz tego, przedsiębiorca musi opisać okoliczności, w jakich doszło do kradzieży (np. wybicie okna i pomimo uruchomionego alarmu dokonano szybkiej kradzieży, która udokomentowana jest monitoringiem zewnętrznym obszaru firmy) oraz udokumentować straty. Kolejno należy wskazać wszystkie elementy, które służyły, aby zabezpieczyć przedsiębiorstwo oraz majątek. Będzie to pomocne, aby sam przedsiębiorca został wykluczony jako winny zaistniałej sprawie.

Jak udokumentować kradzież w przedsiębiorstwie?

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest napisanie protokołu wewnętrznego, który musi zawierać datę oraz wskazać przyczynę włamania. Trzeba napisać także o rodzaju oraz wartości skradzionego mienia. Sporządzenie należy zakończyć własnoręcznym podpisem. Wszelkie dowody w postaci monitoringu trzeba zabezpieczyć i zachować.

Czy kradzież jest kosztem firmowym jak założyć działalność 

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Czytaj  Jak cofnąć przelew?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Księgowanie zakupów na rzecz firmy

Kradzież firmowego pojazdu

Jeśli skradziono firmowy samochód to pierwszą i najważniejszą rzeczą jest pytanie, czy pojazd posiadał dobrowolne ubezpieczenie AC. W przypadku braku posiadania takiego ubezpieczenia pojawią się problemy z otrzymaniem odszkodowania. I najprawdopodobniej nie zakończą się powodzeniem, ponieważ AC zabezpiecza właściciela auta przed takimi wydarzeniami.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Krajowy System e-Faktur – KSeF

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy trzeba prowadzić księgowość pełną a kiedy uproszczoną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *