Każdy pracodawca zatrudniający pracownika musi skierować osobę na badania do lekarza medycyny pracy. Nie ma tutaj znaczenia na jaki rodzaj stanowiska osoba będzie zatrudniona, ponieważ dotyczy to wszystkich nowo zatrudnionych osób. Przeprowadzone badania służą do stwierdzenia braku przeciwskazań, aby dana osoba pracowała na danym stanowisku w danych warunkach. Choć nie jest to jedyna sytuacja, kiedy pracownik musi udać się na takie badania. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Skierowanie na badania lekarskie pracownika.

Przeczytaj o: Zgłoszenie wypadku przy pracy

Skierowanie na badania lekarskie pracownika jak założyć działalność

Kiedy trzeba skierować pracownika na badanie lekarskie?

Skierowanie na badanie lekarskie można wydać pracownikowi z trzech powodów. Jak już wspomniałam na wstępie, czyli podczas zatrudnienia nowego pracownika (badanie wstępne). Ale także po upływie ważności badań wstępnych osoby już zatrudnionej (badanie okresowe). Dodatkowo także jeśli pracownik wraca po chorobie, która trwała dłużej niż 30 dni (badanie kontrolne). 

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 16 marca 2015 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników jako załącznik numer 3 znajduje się wzór skierowania na badania lekarskie. Można go wydrukować oraz zastosować, znajduje się tutaj.

Skierowanie na badania lekarskie pracownika – co musi się w nim znaleźć?

Skierowanie na badania lekarskie trzeba sporządzić w dwóch egzemplarzach i oba przekazać pracownikowi. Jeden pozostanie do zachowania przez pracownika, a drugi zostanie wręczony lekarzowi, który będzie przeprowadzał badanie. Na skierowaniu trzeba wskazać, na jaki rodzaj badania udaje się pracownik, czyli wstępne, okresowe lub kontrolne. Oprócz tego należy określić jakie stanowisko oraz rodzaj wykonywanych prac będzie wykonywał pracownik. Trzeba uwzględnić czynniki niebezpieczne uciążliwe, szkodliwe dla zdrowia. Jest to bardzo ważna kwestia i nie można jej pominąć lub zminimalizować wszelkie zagrożenia.

Czytaj  Czym jest umowa o współdziałanie?
Skierowanie na badania lekarskie pracownika jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest i kiedy wpisać GTU na fakturze?

Kiedy nie trzeba wysyłać pracownika na badania?

Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca jest zwolniony z wysyłania pracownika na badania wstępne. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik będzie zatrudniony na to samo stanowisko lub o takich samych warunkach pracy. W przeciągu 30 dni od rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy. Jest to możliwe także, gdy pracownik w przeciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia umowy nawiąże stosunek pracy z innym pracodawcą na takim samym stanowisku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Leasing sprzętu IT

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zawieszenie działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *