Umowa o współdziałanie jest nietypowym rodzajem umów. Zawierana jest między podatnikiem a Szefem Krajowej Administracji Krajowej (KAS). Dzięki takiej umowie, podatnik może bardzo wiele zyskać. Z tego powodu dobrym pomysłem jest podpisanie takiej umowy. Czym jest umowa o współdziałanie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Umowa o zachowaniu poufności — najważniejsze informacje
Czym jest umowa o współdziałanie?
Ten rodzaj umowy nie jest przeznaczony dla wszystkich podatników. Dotyczy ona podatników, których przychód w uprzednim roku podatkowym przekroczył 50 mln euro. Celem takiej umowy jest rozstrzyganie sporów, które dotyczą podwójnego opodatkowania, a także możliwość zawarcia porozumień cenowych. Dzięki tej umowie podatnik ma prawo do uzgodnienia ważnych kwestii, które dotyczą jego rozliczeń podatkowych. Te ustalenia mogą dotyczyć m. in.: wysokości zaliczek na PIT, zasad ustalania cen transferowych bądź interpretacji przepisów podatkowych. Istnieje wiele rzeczy, które może zyskać podania dzięki takiej umowie, np. zmniejszenie opłat za zawarcie porozumienia celowego lub nawet ochrona przed kontrola podatkową.
Przed zawarciem takiej umowy, Szef KAS przeprowadzi w firmie podatnika audyt. Pozwoli to na sprawdzenie wielu rzeczy. Takich jak: prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych lub skuteczność ram wewnętrznego nadzoru podatkowego. Jeśli po audycie zostanie wydana pozytywne decyzja, można podpisać umowę. Zawierana jest w formie pisemnej na czas nieokreślony. A samo zawarcie umowy wymaga, aby spełnić dodatkowe warunki. Należy do nich: określenie wewnętrznego nadzoru podatkowego w firmie. Po zawarciu i podpisaniu pisemnej umowy podatnik będzie musiał za każdym razem zgłaszać sytuacje, kiedy rzeczy związane z podatkami są dla niego niejasne lub kontrowersyjne.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Czy można rozwiązać umowę o współdziałanie?
W każdym momencie podatnik może wypowiedzieć taką umowę. Szef KAS również może to zrobić, ale w sytuacji gdy:
- podatnik naruszył postanowienia tej umowy,
- jeśli podatnik narusza poważnie lub w sposób powtarzający się przepisy prawa podatkowego.
Wypowiedzenie umowy musi zawierać wskazany powód tego działania. Umowa ustaje wraz z momentem jej wręczenia.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork