Poprzez kodeks pracy pracodawca zobowiązany jest do zaplanowania planu urlopowego na dany rok kalendarzowy. Powinien pamiętać i mieć na uwadze zaległy urlop, a także bieżący i uzupełniający. Jak napisać dobry plan urlopów? Na co zwracać uwagę? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny?
Kiedy trzeba napisać plan urlopów?
Plan urlopów należy sporządzić, jeśli przedsiębiorca zatrudnia dużą ilość osób. Jednakże nie jest to wymagane i nie stanowi to obowiązku dla każdego pracodawcy. W tym przypadku zwolnieniem od zrobienia tej czynności będzie sytuacja, gdy w miejscu pracy nie ma zakładowej organizacji związkowej bądź gdy jest, ale wyrazi zgodę na odstąpienie od tego obowiązku.
Jak skonstruować dobry plan urlopów?
Przede wszystkim podstawową zasadą opracowywania planu urlopów jest termin, kiedy należy to zrobić. Przygotowany już plan należy przedstawić nie później niż 31 grudnia, czyli w ostatnim dniu roku, który przy okazji zapowiada kolejny. I to właśnie plan na kolejny rok opracowywuje się przez rozpoczęciem nowego roku.
Podczas planowania okresu urlopowego trzeba pamiętać, aby zachować nieprzerwane 14 dniowe okresy na wypoczynek. Co prawa to pracownik sam podejmie decyzję, ile dni urlopu wypoczynkowego chce wykorzystać. W każdym razie, pracodawca powinien być na tę liczbę dni wolnych przygotowany.
Kolejną kwestią o której należy pamiętać to fakt, że w okresie lata wypada liczba najczęściej branych urlopów nie tylko wypoczynkowych. Z tego powodu dobrze jest zastosować rotację terminów urlopów. Zawsze można postawić możliwość, aby pracownicy dogadali się między sobą i wymienili swoimi terminami urlopów.
Kiedy pamiętać o płynnych dniach przyznanego urlopu?
Podczas opracowywania planu urlopów trzeba mieć na uwadze i uwzględnić pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego. A także o osobach, które są (lub planowo będą) na okresie wypowiedzenia. Inną sprawą jest zatrudnienie pracownika, dla którego jest to pierwsze zatrudnienie oraz pierwszy zakład pracy. Tutaj należy pamiętać, że pracownikowi przysługuje mniej dni urlopowych. I być może nie wszyscy pracownicy mają prawo do 26 dni urlopu, dobrze jest to sprawdzić przed opracowywaniem planu urlopów.
[reblex id=’138′