Przepisy kodeksu pracy zakładają, że jest możliwe skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach oraz wymaga wypłacenia rekompensaty. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę — czy jest możliwe.
Przeczytaj o: Co można zrobić w nieuzasadnionym wypowiedzeniu umowy o pracę?
Decyzja pracodawcy o skrócenie okresu wypowiedzenia
Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia, ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy pracownik posiada co najmniej 3-letni staż u tego pracodawcy. Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące, a skrócić można go do maksymalnie do 1 miesiąca. Za skrócenie tego okresu, pracodawca ma obowiązek do wypłacenia odszkodowania za pozostałą jego część. Czas skróconego wypowiedzenia wlicza się do okresu zatrudnienia, a nie urlopu wypoczynkowego. A zatem, jeśli okres wypowiedzenia wyniesie 1 miesiąc, czyli będzie skrócony o 2 miesiące, to za 2 miesiące pracodawca płaci odszkodowanie.
Nie można skrócić okresu wypowiedzenia bez posiadania odpowiedniego powodu. Może nim być:
- likwidacja zakładu pracy
- ogłoszenie upadłości pracodawcy,
- inna przyczyna nie wynikająca z winy pracownika.
Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
Jeżeli pracodawca chce skrócić okres wypowiedzenia, to tę informację musi przekazać w formie oświadczenia razem z wypowiedzeniem. Nie może zrobić tego w późniejszym terminie oraz rozdzielając to od wręczonego wypowiedzenia. Jeśli chodzi o termin wypłaty odszkodowania, to ostateczny dzień na zrobienie tego przypada na ostatni dzień pracy pracownika. Warto pamiętać, że w momencie opóźnienia wypłaty rekompensaty przedsiębiorca będzie musiał zapłacić grzywnę, której wysokość wyniesie od 1 000 zł do aż 30 000 zł.
Skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron
Skrócenie okresu wypowiedzenia może być wspólnie podjętą decyzją przez pracodawcę oraz pracownika. Jednakże nie oznacza to, że rozwiązanie umowy o pracę będzie za porozumieniem stron. Zostanie zachowany tryb zakończenia umowy poprzez jej wypowiedzenie. W takiej sytuacji nie ma regulacji, która określa ile czasu może trwać skrócony okres wypowiedzenia. Dopuszczalna jest sytuacja, że ten czas może trwać nawet kilka dni. Dodatkowo w takich okolicznościach pracownik nie ma prawa do odszkodowania, ponieważ wspólnie z pracodawcą podjął taką decyzję.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork