Utworzony w 1990 roku Fundusz Pracy wymaga, aby każda osoba objęta ubezpieczeniami społecznymi opłacała go. Najczęściej robi to płatnik składek za pracowników lub przedsiębiorca z jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy zawsze opłacanie składek na Fundusz Pracy jest konieczne? Jakie istnieją zwolnienia z tych opłat? Kto może skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Fundusz Pracy – kto nie musi go opłacać.
Przeczytaj o: Fundusz Pracy — kto, kiedy i na co opłaca?
Kiedy pracodawca nie musi opłacać składek na Fundusz Pracy?
Istnieją przepisy, które regulują funkcjonowanie Funduszu Pracy. Wśród nich wymienia się sytuacje, kiedy pracodawca nie musi opłacać składek za pracownika. Jest to możliwe, gdy:
- pracownik zatrudniony jest tylko na podstawie jednej umowy i zarabia mniej niż minimalne wynagrodzenie (w 2022 roku to 3010 zł brutto),
- pracownik ukończył wiek, upoważniający do skorzystania ze zwolnienia, czyli w przypadku kobiet – ukończenie 55. roku życia, a w przypadku mężczyzn – 60. roku życia.
Oprócz całkowitego zwolnienia z opłacania składek, istnieją zwolnienia okresowe, kiedy nie trzeba opłacać składek. Wystąpi to w sytuacji:
- zatrudniony pracownik na umowę o pracę ukończył 50. rok życia i przed zatrudnieniem był zarejestrowany jako bezrobotny przez co najmniej 30 dni. W takiej sytuacji występuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy przez 12 miesięcy,
- pracownik, wrócił po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym – w takich okolicznościach nie występuje obowiązek opłacania składki przez 36 miesięcy,
- podczas zatrudnienia osoby posiadającej status bezrobotnego, która w dniu zatrudnienia nie ukończyła 30. roku życia. Zwolnienie z opłacenia składek wynosi 12 miesięcy od momentu podpisania umowy o pracę.
Kiedy przedsiębiorca jest zwolniony za opłacanie składek na siebie?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia siebie jako płatnika składki na Fundusz Pracy. Jednakże jest to możliwe, gdy:
- ma prawo do korzystania z obniżonych składek ZUS. Oznacza to, że podstawa składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia, a zatem mniej niż najniższe wynagrodzenie,
- w przypadku kobiet – skończyła 55. rok życia,
- w przypadku mężczyzn – gdy ukończył 60. rok życia.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork