Leasing w jednoosobowej działalności W tym tekście omówimy temat funkcjonowania leasingu w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zakładamy, że prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zdecydowałeś się na leasing samochodu o wartości 50 000 złotych. Na początek, dokonujesz wpłaty opłaty wstępnej w wysokości 20% wartości pojazdu, czyli 10 000 złotych. Następnie opłacasz regularne raty. Kiedy nadchodzi czas wykupu, załóżmy, że samochód będzie wtedy wart 35 000 złotych na rynku wtórnym. Pytanie brzmi, czy od tej kwoty trzeba zapłacić podatek i VAT?

Leasing w jednoosobowej działalności

Leasing w jednoosobowej działalności

Wykup samochodu

Co jeśli decydujesz się na wykup samochodu tylko i wyłącznie na cele prywatne i nie zamierzasz go używać w działalności gospodarczej ? Wtedy nie musisz płacić podatku. Ważne jest, aby faktura za wykup była wystawiona na Twoje nazwisko, a samochód nie generował żadnych kosztów firmowych. Po 6 miesiącach możesz go sprzedać na podstawie umowy sprzedaży. Oczywiście za wspomniane wcześniej 35 000 złotych i nie będziesz musiał płacić od tej kwoty podatku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Portal Rejestrów Sądowych

Jeśli natomiast uznasz ostatnią fakturę za koszty firmowe, będziesz zobowiązany do zapłaty 23% VAT oraz 19% podatku dochodowego od pozostałej kwoty. Stawka 19% podatku dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą Książkę Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Warte uwagi: Przeczytaj: Faktura korygująca a nota korygująca

Podsumowując przykład, jeśli nie wykupisz samochodu na cele prywatne, niestety stracisz na tym. Obliczmy to:

35 000 zł × 23% = 8 050 zł – to będzie VAT po odliczeniu VAT, zostaje 34 150 zł, a teraz od tej kwoty będziesz musiał zapłacić jeszcze 19% podatku dochodowego, czyli 6 488,50 zł. W sumie więc od kwoty 35 000 złotych musisz odjąć 14 638,50 zł.

Czytaj  Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

A co z wykupem na cele prywatne? Od kwoty leasingu, czyli 50 000 złotych, możesz odliczyć 50% VAT oraz możesz odliczyć sobie PIT w wysokości 17%. To daje nam korzyść w wysokości 20 000 złotych.

Wybór wydaje się więc oczywisty, ale pamiętaj, że nie będziesz mógł później używać tego samochodu do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  W czym pomogą Ci KPI i czym są ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *