Przedsiębiorstwa, które nie są niewypłacalne nie mają obowiązku ogłoszenia upadłości. W takiej sytuacji można postąpić w jeden z dwóch sposobów, mogą one pomóc, aby znaleźć się w lepszej sytuacji finansowej. Pierwszym z nich wspomniane już ogłoszenie upadłości, a drugim sposobem jest postępowanie sanacyjne, czyli tzw. sanacja. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Sanacja przedsiębiorstwa a różnica od upadłości.
Sanacja przedsiębiorstwa a różnica od upadłości
Obie procedury mają za zadanie, aby wyprowadzić przedsiębiorcę z długów, ale w każdym z przypadków jest inny efekt końcowy. Postępowanie sanacyjne rozszerza sposoby na działanie, jeśli nastąpiła niewypłacalność działalności gospodarczej. Do czasu jej wprowadzenia można było ogłosić tylko upadłość. Celem postępowania upadłościowego jest likwidacja przedsiębiorstwa. Tym samym majątek firmy staje się masą upadłości. Z kolei spłaca ona wierzycieli, a same przedsiębiorstwo przestaje istnieć. Z kolei w inny sposób działa sanacja, ponieważ jej celem jest uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości oraz wprowadzają restrukturyzacyjne czynności, będzie to nie dążyło do likwidacji przedsiębiorstwa. Aby tego uniknąć należy zawrzeć układy z wierzycielami, a następnie przeprowadzić czynności sanacyjne. Zaliczyć można do nich czynności faktyczne oraz prawne. Ich celem jest poprawienie sytuacji finansowej dłużnika oraz poprawienie zdolności do wykonywania zadań. Dodatkowo ochroni to dłużnika przed egzekucją.
Jak rozpoczyna się procedura sanacji?
Dłużnik lub wierzyciel osobisty muszą złożyć wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Rozpatrzeniem tego wniosku zajmuje się są restrukturyzacyjny, którym jest właściwy wydział gospodarczy sądu rejonowego. Następnie następuje szczegółowy opis zaplanowanych działań, które mogą poprawić sytuację finansową w przedsiębiorstwie. Może to być reorganizacja osób, które są odpowiedzialne za firmę, redefinicja działań biznesowych, a także sposób na zapewnienie bieżącego finansowania.
Jak rozpoczyna się postępowanie upadłościowe
Może to zrobić dłużnik lub wierzyciel. Musi złożyć wniosek do wydziału gospodarczego sądu rejonowego, który będzie właściwy dla głównego miejsca prowadzenia działalności. Jeśli nie można tego ustalić, to właściwym będzie sąd w miejscu, gdzie znajduje się majątek dłużnika.
Przeczytaj o: Koszty firmowe, które może zakwestionować fiskus
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork