Bardzo często przedsiębiorca w ramach podziękowania za współpracę, za bycie lojalnym klientem, wręcza kontrahentowi prowadzącemu działalność gospodarczą prezent. Jest to normalna i akceptowalna rzecz, jeśli chodzi o odliczenie VAT. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Prezent dla kontrahenta — jakie są skutki VAT.
Przeczytaj o: Sankcje za błędy w rozliczaniu podatku VAT
Prezent dla kontrahenta — jakie są skutki VAT?
Zasada jest taka, że czynności wykonywane za wynagrodzeniem podlegają opodatkowaniu VAT. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy bez braku płatności, trzeba rozliczyć VAT. Oznacza to, że jeśli wręczy się komuś za darmo prezent, za który można dokonać odliczenia (w całości lub części), należy rozliczyć z tego tytułu VAT. Ewentualnym problemem może być sytuacja, gdy wręczyło się bukiet kwiatów, zegarek, butelkę wina, rzecz dekoracyjną itp.
Na początku trzeba sprawdzić czy w momencie nabycia towaru przysługuje prawo do odliczenia. Przysługuje ono wtedy, gdy nabywa się towary w celu ich wykorzystania do wykonania czynności opodatkowanych.
Czy znaczenie ma wartość prezentu?
W zasadzie nie ma znaczenia fakt, ile kosztował dany prezent. Czy była to mała kwota czy duża. Najważniejsze jest to czy nieodpłatne przekazanie ma związek z działalnością gospodarczą. W sytuacji, gdy jest się to w stanie udowodnić, to przysługuje prawo do doliczenia. Nie chodzi tutaj o odliczenie podatku VAT przy zakupie towaru. Ma to znaczenie przy określaniu obowiązku rozliczenia podatku VAT.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Jak rozliczyć podatek z powodu nieodpłatnego przekazania prezentu?
Aby to zrobić należy:
- ustalić podstawę opodatkowania,
W przypadku kupienia nowej rzeczy, na który otrzymało się fakturę, trzeba za podstaw opodatkowania przyjąć cenę netto z faktury.
- określić moment powstania obowiązku podatkowego,
Należny VAT z tytułu przekazania prezentu można uwzględnić w rozliczeniu za okres, w którym dokonano jego dostawy, czyli kiedy przekazano go kontrahentowi.
- wykazać transakcję w JPK.
Należy pamiętać, że dochodzi tutaj do wykonania czynności nieodpłatnej, więc nie ewidencjonuję się transakcji za pomocą kasy fiskalnej.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork